Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.
Turecko je pripravené rokovať o pomoci pre Slovensko v otázke dovozu plynu z východu
Vytvorené dňa: 21.01.2025 Aktualizované dňa: 21.01.2025
Turecko je pripravené aktívne sa zapojiť do rokovaní o posilnení dovozu plynu z Ruska na Slovensko prostredníctvom plynovodu Turk stream. Aj to je výsledkom dnešných rokovaní premiéra Roberta Fica a podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej s tureckým prezidentom Recepom Tayyip Erdoganom a tureckým ministrom obchodu Ömer Bolatom. Okrem toho sa ministerka D. Saková dnes zúčastnila aj na okrúhlom stole zameranom na posilnenie bilaterálnych hospodárskych vzťahov medzi Slovenskom a Tureckom. Podujatie, organizované v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a tureckou agentúrou DEIK, spájalo predstaviteľov vládnych inštitúcií a podnikateľov s cieľom prehĺbiť spoluprácu v oblasti obchodu, investícií a technologických inovácií.
Podujatie v Istanbule bolo ďalším krokom k prehĺbeniu bilaterálnych vzťahov a vytvoreniu nových príležitostí v oblasti obchodu, energetiky, investícií a technologických inovácií. Ministerka Saková zdôraznila aj význam Turecka ako jedného z najrýchlejšie rastúcich energetických trhov na svete: „Turecko je dôležitou transportnou krajinou plynu z východu a my vítame ochotu Turecka rokovať o riešení problému pri dovoze plynu na Slovensko. Turecko má aj obrovský potenciál v sektore obnoviteľných zdrojov energie, s plánovanými investíciami vo výške 171 miliárd USD do roku 2040. Slovensko je pripravené ponúknuť svoje know-how v oblasti jadrovej a vodnej energetiky, čím podporíme ambície Turecka dosiahnuť ciele iniciatívy Net Zero,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Počas diskusií na okrúhlom stole boli predstavené viaceré konkrétne projekty, ktoré ilustrujú potenciál bilaterálnej spolupráce. Heneken Group v spolupráci so spoločnosťou Çelikel Aluminium investovala 20 miliónov eur do moderného závodu na výrobu hliníkových zliatin v tureckom meste Izmir. Táto greenfield investícia predstavuje najväčšiu slovenskú zahraničnú investíciu v Turecku za posledných 15 rokov a ukazuje, ako môže slovenské know-how podporiť udržateľnú výrobu v zahraničí. Soitron Group, významný hráč v oblasti ICT a kybernetickej bezpečnosti, pôsobí v Turecku prostredníctvom svojich spoločností Soitron Cybersecurity a Sekom AS. Spolupráca s Türk Telekom a Türksat je zameraná na posilnenie digitálnej transformácie a kybernetickej bezpečnosti v regióne. Tatravagónka Poprad, európsky líder vo výrobe železničných vozňov s trhovým podielom 40 %, rokuje s tureckou spoločnosťou KARDEMIR o prehĺbení spolupráce v oblasti výroby železničných dvojkolies a certifikácie tureckých produktov na európskom trhu. Letisko Bratislava (BTS) v súčasnosti diskutuje s Turkish Airlines o zavedení priamej leteckej linky medzi Bratislavou a Istanbulom, ako aj o možnostiach spolupráce v oblasti nákladnej prepravy a údržby lietadiel.
V závere podujatia ministerka Saková vyzdvihla dôležitosť osobných kontaktov a vzájomného porozumenia pri budovaní obchodných vzťahov: „Dnešné podujatie ukázalo, aký obrovský potenciál má naša spolupráca. Slovenská vláda a ministerstvo hospodárstva sú pripravené podporovať tieto iniciatívy na najvyššej úrovni a vytvárať priaznivé podmienky pre nové projekty,“ uzavrela ministerka.
Tlačový odbor MH SR