Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.
Prvý vodíkový workshop: Bilancia výroby a spotreby vodíka na Slovensku
Vytvorené dňa: 12.11.2024 Aktualizované dňa: 13.11.2024
Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v spolupráci s Národnou Vodíkovou Asociáciou Slovenska (NVAS) zorganizovali v utorok 12. novembra 2024 v Bratislave prvý spoločný vodíkový workshop k téme bilancie výroby a spotreby vodíka v SR do rokov 2030 a 2050. Workshop ukázal pomyselnú štartovaciu líniu a naznačil, kam by sa mohol rozvíjať vodíkový ekosystém na Slovensku, ktorý je na Slovensku pomerne mladý, pričom drvivá väčšina spotreby a výroby je rozložená medzi pár aktérov na trhu a väčšinu spotreby tvorí priemysel.
„Táto iniciatíva je ďalším krokom k vytváraniu podmienok pre rozvoj vodíkového sektora na Slovensku. Prehľad o bilancii vodíka, čo sa týka výroby a spotreby, nám poskytuje potrebné informácie pre nastavenie efektívnych procesov, ktoré umožnia jeho lepšie využitie v rôznych priemyselných odvetviach a poskytnú nový impulz pre technologické inovácie. Aj preto je dôležité vytvárať miesto na otvorenú diskusiu na zdieľanie znalostí a skúseností, či nové podnety, aby sme vedeli efektívne integrovať vodíkové technológie do našich priemyselných a energetických sektorov smerom k čistejším a udržateľnejším zdrojom energie. Ministerstvo hospodárstva bude aj naďalej podporovať inovatívne riešenia, ktoré prispejú k dekarbonizácii a zvýšeniu konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky na globálnom trhu,“ uviedol vo svojom príhovore štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, Szabolcs Hodosy.
Účastníci podujatia sa mohli zoznámiť s hlavnými zisteniami štúdie vypracovanej Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Inštitútom hospodárskych analýz „Bilancia výroby, spotreby, importu a exportu vodíka v SR“, ktorá analyzuje súčasný stav vodíkového sektora na Slovensku, posudzuje výrobu, spotrebu, import a export vodíka a zároveň vytvára podklad pre budúci rozvoj vodíkovej infraštruktúry.
Cieľom tejto analýzy je podporiť smerovanie v oblasti vodíkových technológií aj v súvislosti s dekarbonizáciou priemyselných procesov a zabezpečenia plnenia environmentálnych cieľov Slovenska v súlade s cieľmi EÚ. Zároveň pri alternatívnych situáciách plnenia opatrení v oblastiach legislatívy, financovania a budovania dodávateľsko-odberateľského reťazca načrtáva možné scenáre vývoja vodíkového ekosystému, či už pozitívne alebo negatívne.
„Potrebujeme vytvárať priaznivé prostredie pre realizáciu výrobno-dodávateľských reťazcov čistého vodíka. Vodíkové technológie práve vstupujú na trh, a aby naplno využili svoj potenciál urýchliť prechod ekonomiky na nízkouhlíkovú a konkurencieschopnú, je potrebné prispôsobiť legislatívne a regulačné rámce, ako aj ponúknuť podporné schémy pre najlepšie projekty. Štúdia ukázala, že sektor priemyslu počíta s nárastom spotreby vodíka, čo tvorcom politík poskytuje dôvod na vypracovanie podporných opatrení pre dosiahnutie národných cieľov. Národná Vodíková Asociácia Slovenska (NVAS) je pripravená kedykoľvek ponúknuť poradenstvo tvorcom politík a podporných mechanizmov, pre realizáciu efektívnych a konkurencieschopných vodíkových riešení,“ uviedol počas workshopu predseda Národnej vodíkovej asociácie Slovenska, Ján Weiterschütz.
V rámci workshopu boli taktiež prezentované príklady vodíkových projektov z praxe, ako napríklad lokálna výroba obnoviteľného vodíka (HSH Group), príklad spotreby v priemysle (Slovnaft), či spotreby v autobusovej doprave (Trenčiansky samosprávny kraj).
Toto podujatie, ako prvé z radu workshopov, ktoré má MH SR v pláne organizovať k tejto téme, prispelo k napĺňaniu týchto cieľov a poskytlo priestor na diskusiu o aktuálnom stave vodíkového ekosystému, o prognózach jeho vývoja a o možnostiach rozvoja vodíkovej infraštruktúry a technológií na Slovensku.
Tlačový odbor MH SR
Zdroj: http://www.mhsr.sk/top/prvy-vodikovy-workshop-bilancia-vyroby-a-spotreby-vodika-na-slovensku-1