Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.
Slovensko a Kazachstan posilňujú spoluprácu v energetike a priemysle: Významná obchodná delegácia na rokovaniach v Astane
Vytvorené dňa: 07.10.2024 Aktualizované dňa: 07.10.2024
Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Vladimír Šimoňák viedol slovenskú delegáciu na 10. zasadnutí Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Kazašskou republikou. Dvojdňové podujatie, ktoré sa konalo v hlavnom meste Kazachstanu, v Astane, bolo zamerané na posilnenie bilaterálnych vzťahov v oblasti priemyslu, obchodu, energetiky a obranného priemyslu.
„Slovensko a Kazachstan majú dlhoročnú spoluprácu v sektoroch, akými sú energetika a priemysel. Našou ambíciou je túto spoluprácu prehĺbiť a rozšíriť o nové oblasti,“ uviedol Vladimír Šimoňák v rámci plenárneho zasadnutia, ktorému predsedal za slovenskú stranu spolu s námestníkom ministra pre ekológiu a prírodné zdroje Kazašskej republiky Sharbievom Nurkenom.
Súčasťou slovenskej delegácie bolo aj 37 podnikateľských subjektov z rôznych odvetví, vrátane energetiky, obranného priemyslu, dopravy, zdravotníctva, životného prostredia a poľnohospodárstva, ktoré počas Podnikateľského fóra absolvovali stretnutia s kazašskými partnermi. Podnikateľské fórum, organizované kazašským KAZINVEST a slovenským SARIO, prinieslo príležitosti na vytvorenie nových obchodných kontaktov medzi slovenskými a kazašskými podnikateľmi, čo prispeje k ďalšiemu rastu obchodnej a investičnej spolupráce medzi oboma krajinami. Slovenské spoločnosti deklarujú intenzívny záujem o spoluprácu s kazašskými spoločnosťami, nielen v rámci zahranično-obchodnej výmeny, ale aj vzájomných investícií.
„Podnikateľské fórum a B2B stretnutia, ktoré sme zorganizovali, predstavujú kľúčový krok k rozvoju konkrétnych projektov, ktoré posilnia našu ekonomickú spoluprácu. Teší ma záujem slovenských firiem o spoluprácu s Kazachstanom a môžem konštatovať, že ide o najväčšiu obchodnú delegáciu, ktorá sprevádzala politického predstaviteľa. Verím, že dnešné rokovania sa pretavia do konkrétnych výsledkov,“ dodal Šimoňák.
Spolupráca v energetike a obrannom priemysle
Hlavnou témou oficiálnych rokovaní bola spolupráca v oblasti jadrovej energetiky. Slovensko prišlo do Astany s ponukou projektov zameraných na výmenu skúseností pri výstavbe a prevádzke jadrových elektrární, ako aj na budovanie technickej infraštruktúry pre jadrový priemysel. Slovenské spoločnosti ako JAVYS a VUJE predstavili konkrétne návrhy spolupráce v oblasti jadrovej bezpečnosti a dekontaminácie. Kazachstan, ktorý je svetovým lídrom v ťažbe uránu, sa zaujíma o slovenské know-how v oblasti vyraďovania jadrových elektrární. „Skúsenosti slovenských firiem v oblasti dekontaminácie a vyraďovania jadrových zariadení sú jedinečným prínosom, ktorý môže mať komerčný potenciál aj na kazašskom trhu,“ doplnil Šimoňák.
Slovenské investície a obchodná výmena
K 1. decembru 2022 dosiahol celkový objem priamych investícií slovenských subjektov do ekonomiky Kazachstanu 23,4 mil. USD. V Kazachstane pôsobí 31 slovenských spoločností, z ktorých mnohé sa zameriavajú na energetiku, infraštruktúru a technológie. Vzájomný obchod medzi Slovenskom a Kazachstanom má za ostatných sedem rokov rastúcu tendenciu, v roku 2023 bol obrat viac ako 175 mil. EUR s medziročným rastom 6,1%. Hlavnými exportnými komoditami Slovenska do Kazachstanu sú osobné automobily (40 %), kotly na ústredné kúrenie (8,4 %), traktory (4,2 %) a ďalšie priemyselné výrobky.
Záverečným bodom podujatia bolo podpísanie Protokolu o spolupráci, ktorý definuje nové kroky a ciele pre ďalšiu hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskom a Kazachstanom. Ďalšie zasadnutie komisie by sa malo konať v roku 2026 na Slovensku.
Tlačový odbor MH SR