Portál elektronických služieb Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky https://portal.mhsr.sk

[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...


Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.




V Budapešti o hospodárskej spolupráci V4

Vytvorené dňa: 20.04.2018      Aktualizované dňa: 20.04.2018

Svet, ako ho poznáme dnes, zmení digitálna transformácia. Práve tá bude určovať budúcnosť priemyslu a preto je nevyhnutné sa na ňu pripraviť. Aj o tejto téme sa diskutovalo v maďarskej metropole. V Budapešti sa stretli predstavitelia hospodárskych rezortov krajín V4, aby rokovali o vzájomnej hospodárskej spolupráci. Na záver prijali a podpísali spoločné vyhlásenie – tzv. Budapeštiansku deklaráciu.

Predstavitelia Vyšehradskej štvorky zdôraznili potrebu koordinovať spoločné kroky zamerané na zvýšenie konkurencieschopnosti, inovatívnosti a digitálnej transformácie krajín V4. Jednotní chcú byť aj v otázke dlhodobej priemyselnej stratégie EÚ, o ktorej sa v európskom spoločenstve diskutuje. Slovenský rezort hospodárstva zastupoval v Budapešti štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Rastislav Chovanec. „Vítam  zámery koordinovať naše spoločné pozície zamerané na posilnenie konkurencieschopnosti, inovatívnosti a digitálnej transformácie krajín V4 a  zároveň som rád, že výsledkom tejto spolupráce  je dnešné podpísanie tzv. Budapeštianskej deklarácie,“ zdôraznil na stretnutí Chovanec.

Súčasťou Budapeštianskej deklarácie je aj snaha maximalizovať potenciál ekonomiky založenej na údajoch a nových obchodných modeloch, a to najmä prostredníctvom spoločných pilotných projektov V4, spoločných Big Data databáz či programov digitálnych technológií a centier excelentnosti. To priamo ovplyvní aj celé spektrum spoločností – od nadnárodných korporácií až po malé a stredné podniky. Krajiny V4 chcú tiež posilniť spoluprácu medzi národnými platformami Priemyslu 4.0 a podporiť účasť národných inštitúcií na aktivitách EÚ v oblasti digitálnych inovácií. Nevyhnutné bude vybudovať kompetenčné centrá a vytvoriť pilotné projekty potrebné na implementáciu nových digitálnych procesov. Ich vytvorenie by malo uľahčiť aj zapojenie Medzinárodného vyšehradského fondu a jeho grantových programov do súladu s jeho podpornou praxou.

Ak by región V 4, bol považovaný za jeden hospodársky celok, bol by piatym najväčším hospodárstvom EÚ. Svojím rastom HDP prekonáva rast priemeru EÚ. Ako región však musí prehĺbiť a vytvoriť ďalšie oblasti spolupráce, ktoré by priniesli ďalší hospodársky rast - to znamená koordináciu spoločných pozícií na úrovni EÚ, ale aj vytváranie hlbších regionálnych väzieb prostredníctvom cezhraničných projektov a iniciatív.  V rámci diskusie o priemyselnej politike predstavitelia krajín V 4 hovorili  aj o novom elemente – potrebe správneho nastavenia budúceho viacročného finančného rámca k budúcej priemyselnej politike, najmä s ohľadom na podporu priemyselného výskumu a vývoja. Okrem toho ministri a štátni tajomníci tradične vyzdvihli nutnosť zabezpečenia vhodných zručností pracovnej sily, dlhodobo predvídateľného regulačného prostredia, či stabilného prístupu k strategickým surovinám

SR preberie ročné rotujúce predsedníctvo vo V4 od 1. júla 2018. Slovensko má záujem pokračovať v aktívnej regionálnej spolupráci v rámci Vyšehradskej skupiny.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

 

Zdroj: http://www.mhsr.sk/press/v-budapesti-o-hospodarskej-spolupraci-v4


 

Súvisiace portály

 

Pokračuj v čítaní alebo preskoč na hlavné menu. Iné možnosti: Prejdi na Vyhľadávanie alebo Pätičku stránky.



 verzia 2.0.9

Hore